“Very Cool People” reģistrē preču zīmi. Stundas laikā.​

“Very Cool People” reģistrē preču zīmi. Stundas laikā.​

Latvijas mūzikas mīļotājiem ar grupu “Very Cool People” nav jāiepazīstina. Ne velti uz jautājumu “vai zināt, kas ir “Very Cool People”?” kāda jaunkundze TV tiešraidē pauda pārsteigumu: “Kā, viņus taču zina visi!!!”. Bet popularitātei nereti līdzi nāk arī pa kādai “blaknei”. Piemēram, ne viens vien uzņēmīgs ļautiņš mēdz populāru cilvēku, grupu vai uzņēmumu vārdu izmantot savtīgos nolūkos. Galu galā – kāpēc gan nenopelnīt kādu lieku eiro ar “Very Cool People” vārdu.

Tieši tādēļ grupa “Very Cool People” nesen veica nozīmīgu soli – reģistrēja savu preču zīmi. Šis lēmums ne tikai atspoguļo grupas izpratni par intelektuālā īpašuma tiesību nozīmi mūzikas industrijā, bet dod arī reālu un, kas zina, nākotnē arī pavisam taustāmu ieguvumu.

Bet, kas pamudināja “Very Cool People” uz šo Latvijas mūzikas industrijas lauciņā nebūt ne ierasto soli? Un, pats galvenais, kā viņiem ar preču zīmes reģistrāciju gāja? Par to saruna ar grupas dalībnieku Elviju Grafcovu. Elvija stāsts ir ne tikai ieskats “Very Cool People” pieredzē, bet arī vērtīgs piemērs citiem esošajiem un topošajiem māksliniekiem, kā arī citiem radošo industriju pārstāvjiem, kuri vēlas aizsargāt savu darbu un, kas vēl svarīgāk, radošo identitāti.

Pastāsti, lūdzu, vairāk par reģistrēto preču zīmi.

Patiesībā doma par preču zīmes reģistrāciju mums bija jau sen. Tomēr kaut kā lēmums par to vienmēr tika atlikts – kaut kā viss process šķita garš, laikietilpīgs un pārlieku sarežģīts. Vismaz tāds iespaids bija radies. Tomēr pateicoties Latvijas Izpildītāju un producentu apvienībai (LaIPA) un “Autorskolai”, sapratām, ka viss nav tik traki, cik bija licies. Lūk, ko nozīmē, ja viss tiek paskaidrots skaidri un pa soļiem. Tad arī nolēmām uzsākt preču zīmes reģistrācijas procesu. Tagad mūsu preču zīme ir reģistrēta uz “Very Cool People” vārda. Sākotnēji biju domājis kā preču zīmi reģistrēt tikai grupas logotipu. Tomēr, dodoties uz konsultāciju Patentu valdē, kura atbild par preču zīmēm Latvijā, mums izskaidroja atšķirību un priekšrocības katram preču zīmes tipam. Galu galā nolēmām par labu vārdiskajai preču zīmei. Mūsu preču zīme būs attiecināma tieši uz radošajām un izklaides industrijām, jo mums netraucētu, ja pēkšņi atvērtos apavu veikals ar tādu pašu nosaukumu, taču, ja uzrastos vēl viena muzikālā apvienība, tad stāsts jau būtu citādāks... Kopumā mums bija svarīgi aizsargāt mūsu grupas nosaukumu mūzikas un izklaides vidē – lai mēs būtu vienīgie ar šādu vārdu. Protams, arī tas, lai lielie zīmoli nesāk, piemēram, ražot T-kreklus vai citus apģērba gabalus, izmantojot mūsu nosaukumu. Jo mums tomēr ir pašiem savi “merči” (latviski sakot – reprezentācijas materiāli). Tieši tāpēc izvēlējāmies vārdisko preču zīmi apģērbiem un kultūras pasākumiem. Nākotnē turpināsim šo procesu, reģistrējot arī savu logotipu un citas preču zīmes.

Un kā tad bija ar to garo un sarežģīto procesu? Vai tas ir, lietojot pašlaik populāro salīdzinājumu, “mīts vai realitāte”?

Reģistrācijas process bija apbrīnojami vienkāršs. Arī Patentu valdes konsultanti ļoti atsaucīgi izskaidroja visu nepieciešamo informāciju un palīdzēja izvēlēties atbilstošāko preču zīmes veidu. Viss tika izdarīts uz vietas, bet pati reģistrācija prasīja aptuveni stundu. Tad tikai atlika gaidīt rezultātu, kas ilga aptuveni divas, trīs nedēļas.

Kādi ir iemesli, kas lika jums vispirms domāt, bet vēlāk arī reģistrēt preču zīmi? Acīmredzot ir kāda negatīva pieredze ar “Very Cool People” vārda izmantošanu.

Mūsu pieredze ar domēna vārdu bija pirmā mācība. “Very Cool People” ilgstošu laika periodu, aptuveni no 2007. līdz 2009. gadam dzīvoja bez savas mājaslapas. Tajā laikā mēs sākām kļūt populārāki, biežāk parādīties interneta vidē. Diemžēl tam bija sava cena. Kad vēlējāmies iegādāties domēnu, izrādās, tas jau bija nopirkts. Bet mums piedāvāja to “atpirkt” par desmit tūkstošiem eiro. Tā noteikti bija pirmā mācība, kas lika domāt par preču zīmes reģistrāciju. Jo bez preču zīmes reģistrācijas mēs nevarētu iebilst mūsu nosaukuma izmantošanai citur. Mēs sapratām, ka labāk ir būt drošiem. Preču zīmes reģistrācija ir svarīga, lai aizsargātu mūsu nosaukumu un klātbūtni gan internetā, gan publiskajā telpā. Tagad, ja, piemēram, kāda liela organizācija izvēlētos nosaukt kādus svētkus vai festivālu par “Very Cool People”, mēs būtu pasargāti, un mums būtu pavisam legāls ierocis, ar kuru cīnīties pret mūsu nosaukuma izmantošanu.

Vērtējot savu pieredzi un preču zīmes dotās iespējas, cik svarīgi ir Latvijas māksliniekiem reģistrēt preču zīmi?

Vai es sevi kā jaunu solo mākslinieku reģistrētu zem preču zīmes “Elvijs Grafcovs”? Visticamāk, nē, tomēr ilgtermiņā to būtu nepieciešams apsvērt. Ja esi jauns muzikālais projekts, varbūt vēl nav steigas, bet ilgtermiņā tas var būt ļoti noderīgi. Latvijā ir vairāki mūziķi ar labskanīgiem pseidonīmiem un foršiem grupu nosaukumiem. Tehniski man nekas neliedz rīkot balli, kurā ietverts viņu nosaukums, par spīti tam, ka šajā ballē viņi pat nepiedalās. Preču zīmes reģistrācija kopumā mūs var pasargāt no daudzām neērtām situācijām.

Kā mainās attieksme pret intelektuālā īpašuma aizsardzību mūzikas industrijā?

Man šķiet, ka mūsu vietējā mūzikas industrijā attieksme pret intelektuālā īpašuma aizsardzību kļūst aizvien nopietnāka, un situācija – sakārtotāka. Latvijā, pat ja spēlē klubā vai nelielā pasākumā, tev uzreiz tiek iedotas atbilstošās veidlapas, ko aizpildīt par izpildīto mūziku, savukārt, atsevišķās ārvalstīs, īpaši Centrāleiropā, šī prakse pat mēdz būt radikāli pretēja, jo tas rada papildu izmaksas pasākumu rīkotājiem. Pateicoties tādām organizācijām kā LaIPA un tādiem projektiem kā “Autorskola”, mūziķi un producenti kļūst izglītotāki par savām tiesībām, un to, kā tās aizsargāt. Piemēram, mēs redzam, ka mūziķi arvien vairāk saprot, kā viņiem tiek atgriezta nauda no autortiesību un blakustiesību izmantošanas caur kolektīvā pārvaldījuma organizācijām kā LaIPA. Tas ir svarīgi, jo, ja tu pats zini savas tiesības, ilgtermiņā tas ir ekonomiski izdevīgāk. Turklāt arvien vairāk mākslinieku saprot, ka viņu radošais darbs ir vērtīgs un tas ir jāaizsargā.

Kādu padomu dotu jaunajiem māksliniekiem?

Jaunajiem māksliniekiem es ieteiktu būt proaktīviem un izglītoties par intelektuālā īpašuma tiesībām, jau sākot savu mūziķa karjeru. Piemēram, sākumā var doties uz LaIPA organizētajām lekcijām vai ieskatīties autorskola.lv, kur tiek piedāvāts daudz noderīgas informācijas. Par intelektuālā īpašuma aizsardzību es stāstu arī saviem skolēniem Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolā, jo uzskatu, ka jau skolās, kurās mācās topošie radošo profesiju bērni un jaunieši, ir jāmāca, kā viss darbojas. Tas nākotnē būs ļoti noderīgi. Mūsdienās, kad fiziskie albumi vairs nenodrošina lielus ienākumus, mākslinieki paļaujas uz savu intelektuālo īpašumu un tā aizsardzību. Tāpēc ir svarīgi saprast, kā šīs tiesības darbojas, kas un kā tās tiek aizsargātas, un kā no tām gūt labumu. Ja esi jauns mākslinieks ar jaunu ideju vai labu projektu, ir svarīgi projektus aizsargāt, lai nākotnē varētu gūt tā pilnu potenciālu.

Elvija Grafcova un “Very Cool People” pieredze un gūtās atziņas par preču zīmes reģistrāciju ir svarīgas ne tikai muzikālās industrijas attīstībai, bet sniedz iedrošinājumu un vērtīgas zināšanas citiem Latvijas māksliniekiem un radošo industriju pārstāvjiem. Viņa stāsts ir spilgts piemērs, kā izpratne un proaktīva pieeja intelektuālā īpašuma aizsardzībai var veicināt radošo darbu un zīmolu ilgtspēju.

Izglītojošā platforma “Autorskola”, kas veltīta intelektuālā īpašuma izglītības un izpratnes veicināšanai, ir gandarīta, ka spēj atbalstīt un iedvesmot Latvijas māksliniekus savā intelektuālā īpašuma aizsardzības ceļā. Mēs turpināsim sniegt nepieciešamos informatīvos resursus un zināšanas, lai palīdzētu mūsu māksliniekiem un radošajai kopienai aizsargāt un attīstīt savus projektus un pasargāt savu intelektuālo īpašumu.

Projektu “Mācām nākotnes skolotājus” jeb “Autorskolu” realizē Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība (LaIPA), Kultūras ministrija un Latvijas Universitāte, piesaistot Eiropas Savienības Intelektuālā īpašumu biroja (EUIPO) finansiālu atbalstu. “Autorskola” ir mācību platforma par intelektuālā īpašuma, tostarp autortiesību un blakustiesību, aizsardzības jautājumiem. Projektu 60000 eiro apmērā finansē EUIPO un to līdzfinansē projekta partneri. Projekts tiks īstenots līdz 2024. gada 30. septembrim. Par projekta laikā radīto saturu atbild projekta īstenotāji un tas nav uzskatāms par Eiropas Savienības Intelektuālā īpašumu biroja oficiālo viedokli.

Projekta mērķis ir palielināt sabiedrības izpratni par ieguvumiem no intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzības un par kaitējumu, ko rada šo tiesību pārkāpumi, uzsverot intelektuālā īpašuma nozīmi jaunrades, inovāciju un uzņēmējdarbības atbalstīšanā, kā arī pilnveidot augstskolu mācībspēku un studentu – nākotnes skolotāju un radošo personību – izpratni par jautājumiem, kas saistīti ar intelektuālo īpašuma jomu kopumā. Ikviens medijs, augstskola, izglītības iestāde un citi interesenti, kuriem tuvi projekta “Mācām nākotnes skolotājus” mērķi, aicināti sazināties ar projekta īstenotājiem.

Scroll to Top