ATPAZĪSTI JĒDZIENUS
ATPAZĪSTI MŪZIĶUS
Vārdu spēle
BIEŽĀK UZDOTIE
JAUTĀJUMi
Autora tiesības noteikt, vai, kādā veidā un par kādu atlīdzību citas personas ir tiesīgas izmantot jebkuru viņa radīto darbu. Piemēram, dzeju, gleznu, fotogrāfiju vai mūziku dziesmai.
Blakustiesības pēc formas un satura ir līdzīgas autortiesībām. Tās ir izpildītāju, producentu un raidorganizāciju tiesības, tajā skaitā tiesības saņemt atlīdzību par viņu darbības rezultāta izmantojumu.
Cilvēks, kas radījis radošu darbu. Piemēram, rakstnieks (uzrakstījis grāmatu), komponists (sacerējis mūziku), mākslinieks (uzgleznojis gleznu), arhitekts (uzprojektējis būvi).
Cilvēks, kas iedzīvina un attēlo autoru radītos darbus, interpretē tos, izmantojot savu talantu. Piemēram, aktieris, dziedātājs, mūziķis, dejotājs.
Cilvēks vai uzņēmums, kurš organizē filmas vai mūzikas ieraksta tapšanu un ir atbildīgs par ieraksta pabeigšanu.
Autora radošās darbības rezultāts literatūras, zinātnes vai mākslas jomā neatkarīgi no tā formas un vērtības. Piemēram, stāsts, prezentācija, scenārijs, dziesma, glezna, skulptūra, dekorācijas, fotogrāfija, skice, filma, videoklips, animācija, horeogrāfija, datorprogramma.
Personiskās tiesības – aizsargā autoru un viņa garīgo saikni ar tā radošo darbu.Mantiskās tiesības – ir autora ekskluzīvās tiesības noteikt, vai un par kādu atlīdzību citas personas drīkst izmantot autora darbus.
Tikai autoram ir tiesības atļaut vai aizliegt savu darbu izmantot, kā arī izlemt – prasīt atlīdzību par sava darba izmantošanu vai ļaut to lietot par brīvu. Autoram ir tiesības saņemt atlīdzību par katru darba izmantošanas reizi un katru tā izmantošanas veidu.
Autortiesības aizsargā cilvēka radošumu. Aizsargāts tiek jebkurš radītais darbs un nav nozīmes tā vērtībai (cenai) un mērķim (kādēļ tas ticis radīts). Nav svarīga arī darba forma – vai tas ir zīmējums vai ar roku rakstīts vai datorā veidots raksts. Ar darbu autors parāda savu personību un sazinās, kā arī pelna naudu jaunu darbu radīšanai.
Autortiesības pieder autoram, tiklīdz darbs ir radīts, neatkarīgi no tā, vai darbs ir pabeigts. Autortiesību piederības apliecināšanai nav nepieciešama reģistrācija, darba speciāla noformēšana vai kādu citu formalitāšu ievērošana.
Lai legāli izmantotu cita autora darbu, vispirms ir jāsaņem autora atļauja. Piemēram, lai izmantotu mūziku savam mājas video un augšupielādētu to tiešsaistes video platformā, ir jāsaņem autoru (mūzikas un teksta autora) un blakustiesību īpašnieku (izpildītāju un skaņu ierakstu producentu) piekrišana. Gadījumos, kad autoru un blakustiesību īpašnieku piekrišanu ir saņēmis video platformas uzturētājs, atļauja atsevišķi nav jāsaņem. Tāpēc svarīgi vispirms iepazīties ar attiecīgās video platformas lietošanas noteikumiem.